Board of directors

Board Calendar 2016-17

 

Member list:
Executive committee
Name Business/organization Phone
Chair - Marla Thompson    Allstate Insurance 349-7920
Vice Chair - Laarni Power Providence Health and Services Alaska 212-2976
Secretary – Dora Wilson IBEW 777-7225
Treasurer –Sheila Lomboy First National Bank 265-2749
Executive Director - TBD School Business Partnerships 339-7278
Michael Graham, Chief Academic Officer Anchorage School District 742-4321
Chamber of Commerce  – Tabitha Karpow Anchorage Chamber of Commerce 677-7112
Board of Directors
Jan Abbott RurAL CAP

865-7276

David Alexander NineStar Education Employment Services

279-7827

Leola Atkinson    Middle School Representative  
Adele Daniels Military Liaison 384-1505
Bethany Fernandez    ASD CTE Business Community Liaison 742-4045

Phyllis Halverson

BMW of Anchorage

646-7553

JJ Harrier

Northern Air Cargo

249-5149

Leverette Hoover   

Siemen's Industry, Inc.

563-2242

Beki Kelly   

Alaska Resource Education

276-5487

David Kennedy

Wells Fargo

265-2184

Jessie Lavoie   

Credit Union 1   

339-8396

Kelly Lykins-Longlet    Northrim Bank 261-3567
Lily Morris    High School Representative  
Karen Parker                SAVE High School       742-1250

Brian Singleton   

Begich Middle School

742-0500

Elisa Snelling

Anchorage School Board

742-4000

June Sobocinsky

United Way

263-3824

Anita Stevens

Chinook Elementary School

742-6712

Tara Stevens

BP

564-4073

Brian Singleton   

Begich Middle School   

742-0500

Don Thompson    Aurora Vending

264-2510

TBD   

Kaladi Brothers Coffee Company

344-5480

Julie Vincek

ASD, King Career Center

742-8900

Joe Wahl   

GCI

868-5111

Honorary Board Members (non-voting membership)

Tam Agosti-Gisler

Former SBP Executive Director

240-2345
Ernie Hall Limited Editions Furniture 562-2088
Jeff Leonard Leonard & Martens, LLC 258-1395
Rich Owens Tastee Freez 248-3068
Mark Rhodes Credit Union 1 339-8141
Sharon Sellens KidProof 376-6067
Barbara Stallone Human Resource Umbrella, LLC 727-2111
Jim Utter Past Director SBP 229-5199
Chris Wilson Subway of Alaska, Inc. 563-4228
James Blasingame Retired - Alaska Railroad Corporation  
Jay Blury Northrim Bank 261-3355
Bob Dickson Atkinson Conway Attorney 276-1700
Advisory
Karen Allmann    Nana Management Services 273-4203   
Sharon Chriss GCI 868-7171
Judith Crotty Wells Fargo Bank 265-2901

Lydia Garcia

National Education Association

263-8527

Nikki Giordano Anchorage Homebuilders Association

522-3605

Steve Halloran   

Visit Anchorage

257-2323

Wendy Lindskoog

Alaska Railroad

265-2498

Sabra Million

Southcentral Foundation 729-7215

Jann Mylet

United Way of Anchorage 263-3828

Kathleen Plunkett

ConocoPhillips

265-1435

Jeff San Juan

Alaska Industrial Development & Export Authority

771-3066
Lynn Shaver MoneyWorks, Inc. 272-7973
Susan Sonneborn Jermain, Dunnagan & Owens 563-8844

Tim Sullivan

Alaska Railroad 

265-2357

Tracy Thomas

Key Bank

 

Tim Thompson

Alaska Airlines

266-7230


Accessibility
Anchorage School District website accessibility and nondiscrimination notice. The Anchorage School District is an equal opportunity provider.